SILVER OCH METALL / Metallföremål, övrigt / Fat 5806023
*
nr 580 6023
Ivar Ålenius Björk
(1905-1978), Sverige
Fat, Ivar Ålenius Björk Ystads Brons, cirkeldekor i relief, diameter ca 21 cm, signerat IÅB Ystad-Brons SWEDEN
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:17:16
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 18:08:00
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cirkeldekor i relief fat ivar ålenius björk metallföremål sverige
-
4161 Färglitografier
2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Oramade lösa..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:41
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:21
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:23
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:17
*
Ivar Ålenius Björk
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6023
Ivar Ålenius Björk
(1905-1978), Sverige
Fat, Ivar Ålenius Björk Ystads Brons, cirkeldekor i relief, diameter ca 21 cm, signerat IÅB Ystad-Brons SWEDEN
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 18:08:00 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cirkeldekor i relief fat ivar ålenius björk metallföremål sverige
-
4161 Färglitografier
2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Oramade lösa..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:41 -
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:21 -
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:23
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:17